Dobór soczewek kontaktowych

Właściwy dobór soczewek kontaktowych to podstawa zarówno w zakresie funkcji korekcyjnych soczewek jak i wygody ich użytkowania. Pierwsze soczewki przypisać musi lekarz okulista kontaktolog – samodzielnie nie wolno wybierać soczewek, można bowiem dobrać soczewki nieodpowiednie.
Dobór soczewek – kryteria.
Przy doborze soczewek bierze się pod uwagę nie tylko rodzaj i wielkość wady wzroku pacjenta, ale również szereg czynników dodatkowych takich jak wiek, tryb życia, ewentualne przeciwwskazania, nawilżenie oka.
Pierwszym etapem podczas dobierania soczewek kontaktowych jest badanie wzroku. Lekarz sprawdza czy istnieją przeciwwskazania, dokładnie rozpisuje wadę wzroku aby móc zdecydować o rodzaju soczewek. Badanie odbywa się w oparciu zarówno o badanie komputerowe jak i wywiad. Dobieranie soczewek kontaktowych jest więc czynnością indywidualną dla każdego pacjenta. Po wyborze odpowiedniej soczewki, następuje czas „przymiarek”. Pacjent zakłada soczewki próbne aby móc zdecydować czy są wystarczająco komfortowe, a lekarz sprawdza reakcję oka na soczewkę oraz jej dopasowanie. Jeśli cokolwiek jest nie w porządku, kontaktolog próbuje inny zestaw soczewek.
Podczas pierwszego, próbnego zakładania soczewki, pacjent może odczuwać dyskomfort związany z tym, że jego oko nie jest jeszcze przyzwyczajone do soczewek. Okres adaptacyjny oka trwa około pół godziny, ale pełne przyzwyczajenie się do soczewek – ich zakładania i zdejmowania – może zająć nawet dwa tygodnie.
Pacjenci, którzy decydują się na szkła kontaktowe, najczęściej obawiają się właśnie tego, że soczewki kontaktowe okażą się niewygodne w użytkowaniu. Dobieranie soczewek, polega zaś między innymi na tym, aby dobrać takie soczewki, które będą dla pacjentów odpowiednie i wygodne.
Dobieranie kontaktów, to również proces uczenia się ich obsługi. Lekarz uczy pacjenta w jaki sposób powinno odbywać się zakładanie soczewek kontaktowych, ich zdejmowanie oraz na czym polega właściwa pielęgnacja soczewki kontaktowej. Lekarz powinien dobierając soczewki wziąć pod uwagę również tryb życia pacjenta i poinformować go o dostępnych możliwościach – na przykład soczewkach elastycznego bądź ciągłego noszenia.
Po pierwszym doborze soczewek, pacjent otrzymuje informacje o koniecznej wizycie kontrolnej – najczęściej odbywa się ona po 30 dniach od rozpoczęcia noszenia soczewek. Podczas takiej wizyty, lekarz może stwierdzić czy soczewki zostały dobrze dobrane, pacjent czuje się dobrze, a soczewki spełniają swoją korekcyjną bądź leczniczą rolę.
dobór soczewek kontaktowych sieradz